Rizika neseřízených a neservisovaných okenNejvětší množství oken bylo v našich domech vyměněno před deseti až patnácti lety. Cílem těchto výměn bylo snížení energetických ztrát, a tím i zvýšení komfortu bydlení. Původní dřevěná okna byla měněna za moderní plastová s částečným, či celoobvodovým kováním. Konstruce těchto oken je tedy výrazně složitější, než byla ta původní s dvěma panty a klikou. Obecně můžeme říci, že kvalita montovaných plastových oken splňovala technické požadavky v době montáže. Značně problematická byla v mnohých případech montáž. Vady, které si okno nese svojí montáží, jsou odstranitelné velmi těžce a za vysokých finančních nákladů. Věřím, že každému je již na první pohled jasné, že stávající okna v sobě ukrývají poměrně složitou mechaniku, která zabezpečuje tuhost vlastního rámu a jeho ovládání. Navíc jsou plastová okna osazena těsněním, které zabezpečuje těsnost proti průchodu tepla, ale také chrání průnik tlakové vody v době nepříznivého počasí. Pokud není okno správně seřízeno a není v pořádku těsnění, hrozí značná rizika. Aktualizováno (Úterý, 10 Březen 2020 12:28)
Kamerové systémy v bytových domech vs. GDPRJednou ze základních a přirozených lidských potřeb je potřeba bydlet a ve svém obydlí se cítit bezpečně. Již odpradávna se lidé snažili svá obydlí chránit a ani v 21. století není tato situace jiná, s rozvojem technologií se pouze změnily prostředky, které k ochraně využíváme. K stále dokonalejším systémům aktivní ochrany, jakými jsou například zámky a mříže, se přidaly i systémy pasivní ochrany, systémy monitorovací, s jejichž pomocí lze případného pachatele identifikovat. K naplnění tohoto cíle jsou nejčastěji využívány kamerové systémy, které ukládají snímaný obsah na záznamové zařízení. Protože je však z preventivních důvodů nutné prostor monitorovat nepřetržitě, na kamerovém záznamu se objeví všechny osoby, které se v daném prostoru vyskytly, a v drtivé většině případů se nebude jednat o pachatele trestné činnosti. Všechny tyto osoby požívají práva na ochranu soukromí a práva na ochranu osobních údajů. Za jakých podmínek tedy lze kamery k ochraně využít? Aktualizováno (Pondělí, 01 Červenec 2019 12:25)
Termovizní snímkování bytových domůJak před rekonstrukcí, tak i po stavebních úpravách.Potřebujete objektivně zjistit, kde se nacházejí úniky tepla z budovy, v jakém stavu je váš dům po několika letech od revitalizace, nebo se chcete pouze ujistit, že veškeré stavební práce byly provedeny v souladu s projektovou dokumentací a nedochází nadále k únikům tepla z budovy? Řešením je termovizní snímkování, které odhalí chyby v zateplení fasády a možné příčiny vlhkosti a plísní. Aktualizováno (Čtvrtek, 08 Říjen 2020 07:18)
Mějte přehled o změnách týkajících se vašich nemovistostíVýbor SVJ by měl čas od času kontrolovat insolvence, uskutečněné prodeje bytových jednotek a logicky tedy i aktuálnost vlastníků, a mít tak přehled o stavu svého majetku a případně jej tak lépe chránit. Existují různé služby, které to udělají za vás a jistě vám ušetří i spoustu času. My vám však ukážeme, že to zvládnete i sami. Pravidelným nahlížením do rejstříku si můžete pomyslně oddechnout, neboť se budete chovat jako řádný hospodář (viz §159 nového občanského zákoníku), kterému neunikne případný návrh na insolvenci vlastníka (viz §136 insolvenčního zákona) a který pohotově může reagovat a přihlásit do tohoto řízení případnou pohledávku. Nahlížení do insolvenčního restříkuNahlížet do insolvenčního rejstříku můžete zdarma prostřednictvím portálu www.justice.cz. Vyhledávat lze pomocí jednoduchého interaktivního formuláře. Aktualizováno (Úterý, 17 Březen 2020 11:52)
|
Jak založit účetní závěrku do sbírky listin?Společenstvím vlastníků zbývá ještě několik měsíců, aby vložili účetní závěrku za rok 2019 do sbírky listin rejstříkového soudu. Nejpozději tak musí učinit do 12 měsíců od rozvahového dne (podle zákona o veřejných rejstřících však bez zbytečného odkladu), tj. do 31. 12. 2020. Neboť povinností subjektů zapsaných v obchodním rejstříku je každoročně zveřejnit účetní závěrku předáním rejstříkovému soudu. Na úvod je třeba říct, že účetní závěrku tvoří tři části:
Tyto tři části tvoří nedílný celek účetní závěrky a je tedy potřeba vložit je kompletně do sbírky listin rejstříkového soudu. Při nesplnění povinnosti účetní závěrku zveřejnit hrozí pořádková pokuta 100 000 Kč. Pokud se jedná o opakované porušení této povinnosti, soud vyzve k nápravě a může dokonce přistoupit k zahájení řízení o zrušení zapsané osoby s likvidací. Aktualizováno (Čtvrtek, 13 Únor 2020 08:54)
Zásady BOZP pro bytové domyZaměstnáváte jako SVJ či BD nějaké zaměstnance, např. na úklid či údržbu nebo někoho, kdo vám dělá účetnictví? Víte, že i pro ně musíte zajistit bezpečnost práce na pracovišti (BOZP). Abyste nebyli překvapeni či zaskočení, přečtěte si raději článek, který vám v odpovědnosti za BOZP udělá jasno. Aktualizováno (Úterý, 25 Červen 2019 09:37)
Střecha bytového domu z pohledu povinností člena statutárního orgánu (SVJ, BD a SBD)Z hlediska vlastnictví je bytové družstvo (BD) vlastníkem celého bytového domu, a tím pádem má jasně danou povinnost se o dům jako celek starat. Společenství vlastníků (SV) je právnická osoba založená za účelem správy a údržby společných částí bytového domu. Společnou částí jsou všechny prostory, které nejsou ve vlastnictví jednotlivých vlastníků, a které jsou nutné pro funkčnost domu jako celku. Aktualizováno (Pondělí, 14 Leden 2019 14:09)
Přehled kontrol, prohlídek, revizí a zkoušek technických zařízení instalovaných v bytových domechVíte, co je potřeba v bytovém domě povinně kontrolovat a jak často? Pokud ne, měli byste zpozornit. Mít revize elektrických a plynových zařízení a správně vyčištěné komíny je základem požární bezpečnosti. Kontrolu elektrických zařízení, jako je elektroinstalace či hromosvod provádí revizní technik. Zatímco elektroinstalaci kontrolujeme 1x za 5 let, hromosvod 1x za dva roky, eventuálně 1x za 4 roky pokud byl hromosvod nainstalován po roce 2009.
Aktualizováno (Pondělí, 14 Leden 2019 14:01)
|