Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Elektronický zpravodaj

Poslední vydání

EZS 06/2020

Archív EZ

Přihlášení k odběru

Bezplatné webináře

Bezplatné online semináře Inspirace pro váš bytový dům sice už proběhly, ale pro zájemce je necháváme zpřístupněné dalších 30 dnů.

Ke sledování webináře je nutné se přihlásit prostřednictvím registračního formuláře, následně Vám bude zaslán link ke sledování.

 

Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

Externí předseda jako lék na nezájem vlastníků

„Já už na to nemám nervy.“ „Já jsem už na tyhle věci starý (-á).“ „To pořád samá změna, na všechno potřebují papír.“ „Člověk se snaží, dělá to ve svém volnu zadarmo a ještě mu sousedi nadávají.“ Tyto a další věty slýcháme z úst převážně předsedů výborů SVJ. Vyjadřují jejich snahu o to, aby jejich dům fungoval co nejlépe. Současně i povzdech nad neúprosným časem, který bere síly fyzické i duševní. Nad technologickým pokrokem, který přesouvá lidskou komunikaci do oblasti anonymní počítačové sítě. Nad nevděčností části sousedů, kteří jen kritizují, přičemž sami nic nedělají. A v neposlední řadě i nad odpovědností, kterou na ně klade legislativa svým paragrafem 159 v občanském zákoníku. Přitom po nich to pomyslné veslo starosti o bytový dům nechce nikdo převzít!

Jaké je řešení této situace?

Možností je několik. Já se dnes zastavím u jedné z nich. Jedná se o tzv. externího předsedu SVJ. Občanský zákoník umožňuje stát se členem statutárního orgánu právnické osoby (kterou každé SVJ je) fyzické či právnické osobě (prostřednictvím fyzické osoby – zástupce), která splňuje podmínku zletilosti, svéprávnosti a právní bezúhonnosti. Teď si možná řeknete, že nejlepší volbou by mohl ten, kdo se o dům stará z hlediska správy. Tedy osoba, či firma, která pro SVJ vede účetnictví, stará se o kontroly a revize, případně poskytuje právní služby. Pokud jste se svým správcem spokojeni, může to být řešení. Nicméně je potřeba si uvědomit, že i ten nejlepší správce se v pozici předsedy SVJ ocitá v situaci, kdy jako předseda objedná službu u sebe (správce), provede ji a zaplatí si ji. To je prostor, který je lehce zneužitelný v neprospěch obyvatel domu.

My doporučujeme variantu, kdy externí předseda je odlišný od správce. Svoji funkci vykonává ve prospěch obyvatel domu, protože ti ho platí. Čím spokojenější vlastníci, tím delší doba v pozici předsedy pro externí společnost. Vlastníci ji platí za odpovědnost, kterou nese jako statutární orgán a platí ji za to, že nakládá s majetkem vlastníků s péčí řádného hospodáře. Současně je pod neustálou kontrolou obyvatel domu.

Pokud je vám tato varianta blízká, je pro vás vyhovující a přijatelná, můžete problém se statutárním orgánem, nebo třeba jen předsedou výboru, svěřit nám. Jsme tým lidí, kteří se pohybují 8 – 18 let v oblasti bytových domů. Máme zkušenosti se správou domu, se službami pro bytové domy, s ekonomikou bytových domů, s přípravou a organizací shromáždění vlastníků, legislativou i rejstříkovým soudem.

Jsme připraveni převzít odpovědnost za správné fungování vašeho domu. Jestliže řešíte problém z úvodu článku, jsme vaším řešením.

Ing. Vladislav Hrdlička

REPROS Plus s.r.o.

www.reprosplus.eu

Mobilní kontakt: 730 518 804 | Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

Aktualizováno (Středa, 18 Listopad 2020 08:42)

 
PND TV

Webinář: Staráme se o dům

 

Obsah webináře:

  • Jaká je odpovědnost statutárního orgánu bytového domu podle současné legislativy?
  • Co dělat, pokud nikdo z vlastníků či družstevníků nechce vykonávat funkci statutárního orgánu?
  • Praktické zkušenosti ze správy budovy. Jak vypadá v praxi údržba společných částí domu?
DoporučujemeHledáte projektanta?


DIN