Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Elektronický zpravodaj

Poslední vydání

EZ202205

Archív EZ

Přihlášení k odběru

Bezplatné webináře

Bezplatné online wemináře Inspirace pro váš bytový dům pokračují i v roce 2023

_______________

Mezi nejvíce sledované v roce 2022 patřily:

Externí předseda SVJ

Staráme se o dům

Webinář 02. 06. 2020

Další naleznete na našem TV kanálu

PND TV

Aktuality

Chytrá řešení pro váš bytový dům

Brno propaguje jakékoli cesty, jak podpořit obnovitelné zdroje energie na bytových domech. Zkuste se informovat například na stránkách „Chytře společně“ a podpořte město Brno v jeho snahách o rozšíření využívání energií z obnovitelných zdrojů. Je to ekonomicky výhodné pro Vás a přínosné pro stav životního prostředí v našem městě.

Celý článek

Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

Praktické zkušenosti servisu oken

V letošním roce jsme servisovali nemalé množství oken v různých městech, bytech i rodinných domcích. Rád bych se nyní s vámi podělil o praktické poznatky z naší činnosti. Co není radno opomenout při údržbě oken, abyste prodloužili svým oknům životnost a zaručili jejich funkčnost?

Nezapomínejme na vrchní části oken

Průběžná údržba oken uživatelem dominantně spočívá v utření křídla okna a rámu do míst, kam dosáhne. A tak v domácnostech, které působí velmi upraveně a čistě, nacházíme horní části křídel, na které se doslova nesáhlo od doby namontování. V mnohým případech je to i více jak 10 let. Výsledkem je velmi znečištěný prostor s nánosem prachu, který je v kuchyních umocněn lepkavou hmotou způsobenou výpary z vaření. Tyto nečistoty se dostávají do mechaniky kování a působí v ní jako brusná pasta. Každý jistě tuší, že toto znečištění výrazně snižuje životnost kování v této části okna. Doporučujeme při úklidu nezapomínat ani na tuto část našich bytů a občas i horní části křídel umýt pH neutrálním čisticím prostředkem.

Nevyužívané okno začněte užívat

Velmi zajímavý postřeh přináší i vlastní užívání oken. V každém bytě je alespoň jedno okno, které se vůbec nepoužívá. Výsledkem této nečinnosti je „zatuhlé“ kování, přilepené těsní a zanesené odvodňovací kanálky, které vás mohou pořádně potrápit při přívalových deštích. Proto doporučujeme každé okno alespoň jednou za měsíc otevřít, klikou rozhýbat celou mechaniku kování a opět zavřít.

Těsnění musí těsnit

Samostatným problémem je těsnění. Na první pohled působí často bezvadně, ale díky procesům stárnutí ztratila velkou část své pružnosti a výrazně klesá jejich schopnost těsnit. Doporučujeme alespoň jednou za tři roky těsnění hloubkově očistit a naimpregnovat. Upozorňujeme, že tato činnost zabere dost času. Pokud vám dodavatel sdělí, že v bytě 3+1 zvládne jeden pracovník za hodinu seřídit křídlo, promazat kování, nastavit přítlak a impregnovat těsnění, neříká pravdu. Naše praktická zkušenost s dobou nutně potřebnou pro opravdové očištění, impregnaci těsnění, promazání mechaniky a její seřízení je minimálně 50 minut ve dvou lidech!

Pozor na správně nastavený přítlak oken

Popsané nedostatky těsnění jsou mnohdy umocněny zbytečně silně nastaveným přítlakem křídla na rám. Důvodem je častá stížnost uživatelů bytů na průvan od okna. Technik tedy nastaví přítlak na maximum, uživatel je spokojený. Ovšem zvýšený přítlak pomůže pouze v případě první zimy. Pokud tento zvýšený přítlak na letní období nesnížíme, dojde k „vymáčknutí“ těsnění v průběhu letních měsíců, kdy teplota na okně dosahuje hodnot okolo 60°C. Následující zimu to pocítí uživatel zhoršením tepelně izolačních vlastností právě v oblasti styku křídla okna a rámu. Současně dochází u příliš velkého přítlaku k zvýšenému opotřebení celé mechaniky kování. Pro zavření okna je potřeba velké síly. Mnohdy tak k úplnému zavření okna nedojde a opět roste riziko průniku chladného vzduchu do místnosti, vzniku zavlhání a plísní v okolí rámu.

Jak se na servis oken připravit?

Poslední věc, kterou bych chtěl zmínit, je přístup k oknům. Pro kvalitní servis je nezbytně nutné, aby bylo možno otevřít okno minimálně do kolmé polohy křídla k rámu a aby bylo možné postavit do prostoru před oknem schůdky. Pokud prostor není k dispozici, je pro promazání kování, impregnaci či výměnu těsnění nutno vysadit křídlo okna. To představuje další časové a tím pádem i finanční náklady.

A co na závěr? Snad jen výroky uživatelů, které slýcháme velmi často. „Pánové, vy se s tím teda mazlíte. Ti co tady byli před vámi, udělali jenom takové pst a pst sprejem a byli hotoví.“ Bohužel téměř vždy navazuje dovětek: „Bohužel, když odešli, nepoznali jsme žádnou změnu. A vy nás nutíte, abychom si okno vyzkoušeli. A chodí fakt líp.“

Pravda poslední odstavec může zavánět samochválou, ale my se za svoji práci nestydíme a rádi se o zkušenosti našich zákazníků podělíme. Pokud i vy potřebujete s vašimi okny pomoct, kontaktujte nás. Rádi i vaše okna dostaneme do kondice.

Ing. Petr Němec
REPROS plus s.r.o.
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

http://www.reprosplus.eu/

Aktualizováno (Pátek, 31 Leden 2020 12:43)

 
PND TV

Praktické rady pro SVJ a BD

Hlasování Per rollam

 

Hlasování Per rollam - technické prostředky

 

Měření, rozúčtování, vyúčtování a směrnice EU o EED

 

Doporučujeme


 

DIN