Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Ostrovy života 2024

Konferenci podporují svými záštitami:

Pan Petr Hladík
Ministr životního prostředí

a

Pan Ivan Bartoš
místopředseda vlády ČR pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj

Děkujeme

Elektronický zpravodaj

Aktuální vydání

EZ202401

Archív EZ

Přihlášení k odběru

Bezplatné webináře

Bezplatné online wemináře Inspirace pro váš bytový dům pokračují i v roce 2023

_______________

Mezi nejvíce sledované v roce 2022 patřily:

Externí předseda SVJ

Staráme se o dům

Webinář 02. 06. 2020

Další naleznete na našem TV kanálu

PND TV

Aktuality

Chytrá řešení pro váš bytový dům

Brno propaguje jakékoli cesty, jak podpořit obnovitelné zdroje energie na bytových domech. Zkuste se informovat například na stránkách „Chytře společně“ a podpořte město Brno v jeho snahách o rozšíření využívání energií z obnovitelných zdrojů. Je to ekonomicky výhodné pro Vás a přínosné pro stav životního prostředí v našem městě.

Celý článek

Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

Do Mapy nájemného se v květnu zapojily také obce

04.06.2011|

Do přípravy Mapy nájemného se v květnu zapojily i samotné obce spravující nemalý bytový fond. Orientační pomůcka připravovaná Ministerstvem pro místní rozvoj ČR tak získala další zdroj informací.
V tuto chvíli obsahuje, vedle znaleckých posudků také údaje z desítek obcí založené přímo na údajích z nájemních smluv.
Mapa nájemného tyto údaje zachycuje ve třech různých kategoriích: nájemné dle posudku znalce, nájemné volné smluvně sjednané, nájemné smluvně deregulované a nájemné v obecních bytech. V sekci znaleckých posudků byla překročena hranice 30% zachycených sídel. Posudek znalce byl zpracován i pro města: Orlová, Třinec a Česká Lípa, kde bylo již v předchozí, dubnové etapě zveřejněno volně smluvně sjednané nájemné.
Ve druhé kategorii, nových smluv, přibyly například Prachatice, některé městské části Ostravy, nebo Opava. Ve třetí, u níž je nájemné upravováno ve formě dodatku k již existujícímu kontraktu, byl doplněn například Litvínov, Ústí nad Labem, Třinec, nebo Český Těšín. „Musím říci, že s velkou odezvou se naše práce setkala u obecních zastupitelstev, která ve sledovaných sídlech spravují bytový fond. Podklady pro Mapu nájemného poslalo více než tři stovky obcí, z nichž již 99 bylo po ověření zařazeno do květnové aktualizace. Tyto údaje tvoří cenný doplněk k již zveřejněným cenám, i přesto, že rozhodování obcí o výši nájmu se může mnohdy řídit i jinými než obchodními zájmy,“ uvedl Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj. Do této kategorie své údaje zaslaly například Libochovice, Tábor, Choceň nebo Mikulov.
MMR ČR od února tohoto roku na svých stránkách zpřístupnilo a postupně doplňuje nezávaznou informační databázi o nájemném pod názvem Mapa nájemného. Tento ojedinělý projekt slouží jako pro orientaci nájemníků i pronajímatelů v cenách nájemného po deregulaci.
Poznámka pro média
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR ČR) patří do systému ústředních orgánů státní správy České republiky v oblastech, vymezených příslušnými právními dokumenty. Objemem svých pravomocí, kompetencí a odpovědností za správu finančních prostředků hraje ve státní správě významnou roli. Ministerstvo bylo zřízeno s účinností od 1. listopadu 1996 a je ústředním orgánem státní správy ve věcech: regionální politiky, politiky bydlení, rozvoje domovního a bytového fondu, nájmu bytů a nebytových prostor, územního plánování, stavebního řádu, vyvlastnění, investiční politiky, cestovního ruchu, pohřebnictví. MMR ČR vykonává roli Národního orgánu pro koordinaci (NOK) pro čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie a také je řídícím orgánem několika operačních programů.
Mapa nájemného je unikátní online databází (www.mmr.cz/mapanajemneho), která shrne údaje o výši nájemného v České republice. Na úvodní vytvoření databázové infrastruktury naváže fáze sběru dat, která je primárně zaměřena na sídla nad 2 000 obyvatel, v nichž k 1. lednu 2011 skončila účinnost zákona 107/2006 Sb., o jednostranném zvyšování nájmů. U všech sídel budou zohledňovány: staří a technický stav domu, technologie výstavby domu, technický stav bytu a velikost bytu. Pro sídla nad 10 tisíc obyvatel přibude ještě poloha domu v rámci aglomerace. Pro každou z těchto charakteristik má Mapa nájemného tři různé kategorie.
zdroj: www.mmr.cz
 
Partneři

Generální partner spolku Pro náš dům z.s. a konference Ostrovy života 2024



 

Partneři projektu

 Obě společnosti jsou partnery
konference
Ostrovy života 2024

PND TV

Praktické rady pro SVJ a BD

Hlasování Per rollam

 

Hlasování Per rollam - technické prostředky

 

Měření, rozúčtování, vyúčtování a směrnice EU o EED

 

Doporučujeme


 

DIN