Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Ostrovy života 2024

Konferenci podporují svými záštitami:

Pan Petr Hladík
Ministr životního prostředí

a

Pan Ivan Bartoš
místopředseda vlády ČR pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj

Děkujeme

Elektronický zpravodaj

Aktuální vydání

EZ202401

Archív EZ

Přihlášení k odběru

Bezplatné webináře

Bezplatné online wemináře Inspirace pro váš bytový dům pokračují i v roce 2023

_______________

Mezi nejvíce sledované v roce 2022 patřily:

Externí předseda SVJ

Staráme se o dům

Webinář 02. 06. 2020

Další naleznete na našem TV kanálu

PND TV

Aktuality

Chytrá řešení pro váš bytový dům

Brno propaguje jakékoli cesty, jak podpořit obnovitelné zdroje energie na bytových domech. Zkuste se informovat například na stránkách „Chytře společně“ a podpořte město Brno v jeho snahách o rozšíření využívání energií z obnovitelných zdrojů. Je to ekonomicky výhodné pro Vás a přínosné pro stav životního prostředí v našem městě.

Celý článek

Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

Odborná témata

Jak založit účetní závěrku do sbírky listin?

Společenstvím vlastníků zbývá ještě několik měsíců, aby vložili účetní závěrku za rok 2019 do sbírky listin rejstříkového soudu. Nejpozději tak musí učinit do 12 měsíců od rozvahového dne (podle zákona o veřejných rejstřících však bez zbytečného odkladu), tj. do 31. 12. 2020. Neboť povinností subjektů zapsaných v obchodním rejstříku je každoročně zveřejnit účetní závěrku předáním rejstříkovému soudu. Na úvod je třeba říct, že účetní závěrku tvoří tři části:  

  • rozvaha (bilance),
  • výkaz zisku a ztráty (dříve výsledovka),
  • příloha.

Tyto tři části tvoří nedílný celek účetní závěrky a je tedy potřeba vložit je kompletně do sbírky listin rejstříkového soudu. Při nesplnění povinnosti účetní závěrku zveřejnit hrozí pořádková pokuta 100 000 Kč. Pokud se jedná o opakované porušení této povinnosti, soud vyzve k nápravě a může dokonce přistoupit k zahájení řízení o zrušení zapsané osoby s likvidací.

Aktualizováno (Čtvrtek, 13 Únor 2020 08:54)

Jak uložení probíhá?

 

Jak snížit náklady na vodné a stočné?

Nadměrný odběr vody, nedostatek srážek i nevhodné hospodaření s půdou, způsobují stále větší nedostatek vody v Česku. Světová zdravotnická organizace předpovídá, že v roce 2025 bude polovina světové populace postižena nedostatkem pitné vody. V českých domácnostech se přitom zhruba čtvrtina pitné vody používá zbytečně ke splachování či zalévání zeleně v okolí domu, přičemž pro tuto činnost lze stejně efektivně využívat vodu, která je mírně znečištěná. Zrecyklovaná pitná, tak i odpadní voda je tak další možnou položkou v nákladech obytných budov, na které se dá ušetřit.

Aktualizováno (Středa, 17 Duben 2019 07:40)

Nižší náklady na vodné a stočné

 

Okolí domu v zimě

Letošní zima nám nadělila několik dnů vydatného sněžení a nejspíš můžeme i se sněhem počítat i v nastávajících dnech. Je tedy dobré si připomenout, jak je to s úklidem sněhu na chodníku?

Od roku 2009 má na starost údržbu chodníků jejich majitel, v drtivé většině tedy obce nebo města. Ty odpovídají za schůdnost chodníku a nesou odpovědnost v případě nějakého zranění. Obce či města zodpovídají za to, aby byly chodníky uklizené, schůdné a obecně vhodné k užívání. Majitelé přilehlých domů jsou tedy z obliga.

Zřetel musíme brát samozřejmě i na aktuální podmínky. Jestliže přes noc náhle napadnou 2 metry sněhu, nemůžeme očekávat, že ráno budou všechny chodníky odklizené. Zákon říká, že odpovědnost nenese majitel pouze v tom okamžiku, kdy se prokáže, že nebylo v jeho moci závadu odstranit.

Aktualizováno (Středa, 13 Únor 2019 08:31)

Okolí domu v zimě

 

Střecha jako místo odpočinku

Jakákoli budova má střechu, která jí slouží zejména jako ochrana před deštěm a jinými nepříznivými vlivy. Kromě technických vlastností však může střecha mít i další možné vlastnosti, které si už málokdo dovede představit. Střecha nemusí mít jen pasivní funkci, ale můžeme ji aktivně využívat k dalším účelům. Střecha nám defacto nabízí nový prostor a je jen na naší kreativitě a představách, jak by takový prostor mohl vypadat a k čemu by mohl sloužit.

Aktualizováno (Pondělí, 23 Březen 2020 14:12)

Střecha jako místo odpočinku

 
Více článků...
Partneři

Generální partner spolku Pro náš dům z.s. a konference Ostrovy života 2024



 

Partneři projektu

 Obě společnosti jsou partnery
konference
Ostrovy života 2024

PND TV

Praktické rady pro SVJ a BD

Hlasování Per rollam

 

Hlasování Per rollam - technické prostředky

 

Měření, rozúčtování, vyúčtování a směrnice EU o EED

 

Doporučujeme


 

DIN