Poradenství, podpora a aktuální informace pro každý bytový dům.

Elektronický zpravodaj

Poslední vydání

EZ202303

Archív EZ

Přihlášení k odběru

Bezplatné webináře

Bezplatné online wemináře Inspirace pro váš bytový dům pokračují i v roce 2023

_______________

Mezi nejvíce sledované v roce 2022 patřily:

Externí předseda SVJ

Staráme se o dům

Webinář 02. 06. 2020

Další naleznete na našem TV kanálu

PND TV

Aktuality

Chytrá řešení pro váš bytový dům

Brno propaguje jakékoli cesty, jak podpořit obnovitelné zdroje energie na bytových domech. Zkuste se informovat například na stránkách „Chytře společně“ a podpořte město Brno v jeho snahách o rozšíření využívání energií z obnovitelných zdrojů. Je to ekonomicky výhodné pro Vás a přínosné pro stav životního prostředí v našem městě.

Celý článek

Podpořte nás

Naši práci nejlépe podpoříte tím, že se stanete pravidelnými dárci, a tím nám umožníte dlouhodobě plánovat naše aktivity, posílíte naši stabilitu a snížíte závislost na financích z nestabilních zdrojů.

Číslo našeho transparentního dárcovského účtu je: 2700818558/2010

Aktuality 13. týden 2017

28. 3. 2017|

Kotle na pevná paliva pro kotlíkové dotace 2017 – 2. část


Zabezpečovací zařízení ohřívačů vody: Teplota nebo tlak?


Spotřebitelé čelí novým trikům nepoctivých obchodníků s energiemi


Jak na sousedské spory o stromy a jejich plody
Kromě obecného zákazu imisí obsahuje nový občanský zákoník rovněž přehled zcela konkrétních situací, které mohou v sousedských vztazích nastat, a přináší rovněž řešení, jak se v rámci zákona s těmito situacemi vyrovnat, a nenarušit tak dobré sousedské vztahy.

Příklad 1: Ze sousedova pozemku přesahují kořeny a větve stromů. Můžete je sám odstranit?
Zákon nově na takovou situaci pamatuje. Předně je vždy třeba souseda požádat, aby kořeny či větve sám odstranil. Neučiní-li tak, jsme dle zákona oprávněni kořeny či větve odstranit sami. Nikoli však bez dalšího. Dle § 1016 NOZ je třeba dbát na to, aby se tak stalo šetrným způsobem a ve vhodnou roční dobu. Zákon dále stanoví, že tak můžeme učinit pouze v případě, kdy nám kořeny či větve působí škodu či jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Před tím, než vezmeme do ruky sekeru či pilku, je proto nezbytné výše uvedené dobře zvážit. Je třeba dodat, že v případě, kdy se nejedná o stromy, ale například keře či jiné rostliny přesahující na náš pozemek, jsme oprávněni je odstranit šetrným způsobem a ve vhodnou roční dobu bez dalších omezení.

Příklad 2: Soused dlouhodobě zanedbává svoji zahradu, v době úrody stromu na své zahradě odjede na dovolenou, a na náš pozemek tak spadají zralé plody z jeho stromu.

Jak se bránit?
Někteří si možná kladou otázku, zda mohou tyto plody sami spotřebovat, zda mohou ostatní plody stromu očesat, aby se vyhnuli jejich dalšímu spadání na svůj pozemek či zda mohou souseda vyzvat, aby plody z jejich pozemku odstranil. I na tyto otázky najdeme odpověď přímo v zákoně. § 1016 NOZ stanoví, že plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. Spadlé plody tak můžeme bez problémů sesbírat a spotřebovat. Jinak tomu je však, jsou-li plody dosud na těchto rostlinách. Pak totiž náleží vlastníkovi rostliny, tj. sousedovi. Česat plody ze stromu či keře souseda proto nesmíme. Dle § 1021 NOZ jsme dokonce povinni umožnit sousedovi, aby plody očesal z našeho pozemku, pokud by byl přístup k nim možný jen takovým způsobem. Působí-li nám spadlé plody zásadní obtíže, pak by měl soused na naši žádost své plody z našeho pozemku odstranit.

Celý článek naleznete ZDE.

 
PND TV

Praktické rady pro SVJ a BD

Hlasování Per rollam

 

Hlasování Per rollam - technické prostředky

 

Měření, rozúčtování, vyúčtování a směrnice EU o EED

 

Doporučujeme


 

DIN